Koolipsühholoogi ülesandeks on hinnata õpilase psühholoogilist arengut ja õppeprotsessis toimetulekut mõjutavaid tegureid (psüühilised protsessid, isiksuse omadused, emotsionaalne seisund, vaimse tervise probleemid, suhtlemis- ja käitumisoskused); Koolipsühholoog on esmatasandi vaimse tervise spetsialist, kelle kaudu saab kiiret ja hästi ligipääsetavat psühholoogilist abi. Vajadusel teeb koolipsühholoog koostööd spetsialistidega väljaspool kooli ning suunab õpilase vajaliku abi saamiseks edasi.
Koolipsühholoogi ülesandeks on ennetada vaimse tervise probleeme koolis ning aidata, nõustada ja toetada nii õpilasi, õpetajaid kui lapsevanemaid. Lapsevanemad võivad pöörduda koolipsühholoogi poole näiteks küsimustes, mis puudutavad lapse arengu ja toimetuleku toetamist.
Koolipsühholoog aitab õpilastel erinevate murede ja probleemidega toime tulla. Pöörduda võib nii isiklikus elus esile kerkivate kui ka õppetööd puudutavate muredega ning erinevate vaimse tervise probleemidega. Koolipsühholoog aitab arendada õpilaste sotsiaalseid oskuseid ning oskust emotsioonidega toime tulla. Samuti on koolipsühholoog toeks grupisuhete ja konfliktide lahendamisel ning töötab olukorrale vastavalt õpilastega kas individuaalselt või grupis.
Koolipsühholoog toetab õpetajaid ja kooli juhtkonda lapse vajadusi arvestava arengu- ja õpikeskkonna kujundamisel.