22. nov. 2022 | Koolielu

KüberPuuringu  üle-eestiline CTF-lipuvõistlus Rahumäe koolis

KüberPuuringu küberkaitseteemalise nuputamisvõistluse tõid Rahumäe põhikooli õpilasteni Tallinna tehnikaülikool, kaitseministeerium koos Euroopa Liidu projektiga “Targalt internetis”. Projekti on kaasatud kuni 18-aastased arvutihuvilised õpilased. 2022. aastal  osales selles  117 kooli (koolid leiab kaardilt – kliki siia).

Rahumäel lahendasid õpilased 8. ja 9. klassi KüberPuuringu eelvooru ülesandeid koostöös matemaatikaõpetajate Aili, Kaisa ja haridustehnoloogi Tiinaga. Tulemuspunktide ja motivatsioonileveli abil valiti Rahumäe koolist välja KüberPuuringu nutikate meeskonnad. Sel aastal oli neid koguni neli:  2 poiste ja 2 tüdrukute võistkonda. Kert, Kaspar, Karl, Matheas, Laur, Tobias, Johan ja Kaur moodustasid kaks noormeeste meeskonda ja Katri, Karoliine, Mirtel, Kristina, Mirjam, Rebeka kaks tütarlaste meeskonda Rahumäe koolist.

CTF-koolitusülesandeid lahendati veebi teel 17. novembril kella 14-17ni: 

  • 13.45 koguneti Teamsi ja logiti koolituskeskkonda sisse,
  • 14.00 oli võistluse sissejuhatus, tutvuti  harjutusülesannete ja lahendustega, 
  • 14.45 lahendati iseseisvalt ülesandeid lahendamine CTFd.io-s, abiks tugi Discordis,
  • 16.30 tehti kokkuvõte ja anti tagasisidet.

Õpilased said proovida ja katsetada, mis tähendab olla algaja n-ö häkker ning kuidas saada hakkama erinevate tehniliste väljakutsetega (toimetada korraga erinevates keskkondades, lahendada probleeme, küsida abi ja selgitada, mis on mureks). Kindlasti aitab ülesannete  lahendamine mõista küberturbe probleeme ja arendab loovat mõtlemist. Võistlusel kehtivad ausad mängureeglid, millest kinni peetakse. Mainimist väärib ka, et eraldi meeskondadena võttis nn häkkerite võistlusest osa ka erinevate koolide õpetajaid. Võistlusi korraldavad Birgy Lorenz ja Oliver Kikas.

Parimad eelmiste aastate talendid ja sellel aastal selgunud uued talendid saavad edasi KüberNaaskli võistlusele, mis toimub nii inglise kui eesti keeles. Lisainfo leiab veebilehelt www.kybernaaskel.ee. KüberNaaskli võistluse eelvoor toimub 2.-3. detsembril ja põhivoor on 10. detsembril.

Küberolümpia idee autor, ellukutsuja ja suurtoetaja alates 2017 on Kaitseministeerium. Alates 2018 aastast kannab võistlus nime KüberNaaskel/CyberSpike.

Edu talentidele!