VAU JA VEPA

logo

Tule, ole ja naudi oma aega!

VEPA metoodika

VEPA metoodika on tõenduspõhine ennetustegevus, mida kasutatakse meie koolis 2020/21 õppeaastast. VEPA on kasutatav algklassides tavapärase õppetöö osana ja metoodika aitab õpetajal lihtsate ning mänguliste klassijuhtimistehnikatega luua toetavat õpikeskkonda ja arendada laste enesejuhtimise- ja sotsiaal-emotsionaalseid oskusi. Eneseregulatsioon hõlmab endas keskendumist, sujuvat tähelepanu ümberlülitamist, toimetulekut tugevate tunnetega ja oma käitumise kohandamist vastavalt olukorrale. VEPA puhul on suur rõhk koostööl, üksteise märkamisel ja tunnustamisel, mis toetab laste sotsiaalseid ja emotsionaalseid oskusi ning enesehinnangut.

Tunnis kasutatavad VEPA-elemendid aitavad näiteks õpetajal kiiresti saada kõikide õpilaste tähelepanu (vahendiks suupill ja käemärgid), kaasata neid tegevusse (vahendiks nimepulgad), säästa aega õppimiseks ja mängimiseks (kasutades taimerit), ennetada -ebasobiva käitumise ilminguid (VEPA-hääled, VEPA-käed ja -jalad, Sobib!/Ei sobi!-kaardid), soodustada sotsiaalsete oskuste arengut ning tagada psühholoogilist turvalisust (luuakse VEPA-visioon ehk ühised klassikokkulepped). Lapsed õpivad märkama ja tunnustama positiivset käitumist (jagatakse tunnustust ehk kiidusid), harjutama üheskoos pingutamist eesmärgi nimel, võtma suuremat vastutust (VEPA-ametid). Eesmärgi saavutamist aitavad tähistada ja õppetööd vaheldusrikkamaks muuta lustlikud liikumist pakkuvad memme vigurid.

Tuginedes uuringutele, sh Eestis läbi viidud mõju-uuringule, oli VEPA metoodikat kasutanud klasside õpilastel vähem vaimse tervise probleeme, võrreldes metoodikat mitte kasutavate klasside õpilastega. Lisaks vähendab VEPA tulevikus ka õpilaste riskikäitumist (sh alkoholi ja narkootiliste ainete tarvitamist ning riskeerivat seksuaalkäitumist). Meie kooli jaoks on oluline VEPA metoodika ennetav ja pikaajaline mõju. VEPA tugevdab laste vaimset tervist, toetab sõbralikke suhteid klassis, muudab paremaks õpetaja kontakti lastega, suurendab turvalist käitumist ja aitab kasutada tunni aega kõige tõhusamalt.

Meie koolis kasutavad VEPA metoodikat Kaie Riidak, Gea Tüksammel, Epp Pruuns, Nele Mariste, Katrin Viinapuu, Grettel Sokolov, Aili Pärnpuu, Tiina Lättemäe, Aina Lepik, Lia Murs, Kaire Selde. Käesoleval õppeaastal osalevad väljaõppes Elle Säde, Kätlin Laagus, Kaire Lõhmus ning Aliis Aben.

VEPA metoodika haldaja Eestis on Tervise Arengu Instituut. Rohkem infot VEPA metoodika kohta leiab www.vepa.ee ja Facebooki lehelt VEPA metoodika. Kuidas lapsevanemana kodus kasutada VEPA-elemente, et positiivset mõju veelgi tugevdada, saab lugeda vanemaraamatust VEPA kodu.

VAU ruumis on Sul suurepärane võimalus ringijuhtide käe all osa võtta erinevatest tegelustundidest.

Tegelustundides saab joonistada ja meisterdada, mängida arendavaid laua-, kaardi- ja pallimänge, edendada lugemispesas enda lugemisharjumusi, valmistada õppeköögis tervislikke toite.
Soovid aga lihtsalt puhata või mängida või tegeleda vajadusel iseseisva õppetööga, siis oled sattunud just õigesse kohta.

Hetked VAUs

1) Mänguhetk

2) Koduehitus

3) Puhkehetk

4) Raamatulugemise hetk

Rongimäng

1) Sõiduks valmis

2) Rong kurvi läbimas

3) Rongijuht jäi tukkuma…

4) Peatuses

Käeline tegevus

1) Fantaasiamaailma avaldumine läbi peenmotoorika arendamise

2) Ei saa me ilma legodeta

3) Mängime, värvime, lõigume – meisterdame!

4) Voltimise õpituba

Ühistöö "Sügisvärvid"

VAUs valmis ühistöö: otsisime õuest sügisvärve ja panime need ühiselt vanale tapeedile.

VAU tegemisi novembri- ja detsembrikuus

Novembris veeretasime palle talviseks  linnusöödaks, ehitasime tasakaalutorni ja meisterdasime öökulle.

Tegevusi jätkus veelgi:

õppisime üksteisega arvestamist, hoolimist ja jagamist läbi liikumise;

käelised tegevused erinevate materjalide, mängude ning tehnikatega.

VAU aasta algas tervisliku energialaenguga

VAUs tegeleti aasta algul põhjalikumalt toidust saadava energiaga. 

Joonistati, meisterdati, valmistati ise endale tervislikku hommikusööki, mis kogu päevaks mõnusa energialaengu annaks.

Õpilased valmistasid ise vitamiinirikka ja head energiat andva salati. Salat maitses kõigile imehästi! Midagi magusat ei pidanudki lisama. Toidust saadud energia pani lapsed rõõmsasti liikuma: lõbu-lõbu-trenn!

Tervisliku aastaalguse tegevustest võisid kõik õppida, et toit on hea toimetuleku alus. 

Detsembrikuu oli VAU-s tegevusterohke

• Suuremate õpilastega mängiti liikumise kaudu Aliast.

• Lumesadu rõõmustas kõiki.

• Kooli sünnipäevapallid leidsid taaskasutuse – pallide värvitoonide järgi tuletati meelde, mida nimelt iga värv meie koolis tähistab. Korrati koos üle kooli väärtused ja lapsed ehitasid meie väärtuste kodu.

• Harjutati kangajääkidega jõulukuuske ehtides koostööd. Oluline oli, et ehitud kuusekesel oleks ka mugav olla. Ehtides harjutati üksteise kuulamist ja teistega arvestamist.

• Palju põnevust tõi kehapiiride töötuba – minu käed-jalad, sinu käed-jalad. Kui palju ja kuidas neid paberile mahutada. Lapsed värvisid oma käe- ja jalakujud lemmikvärvidega, lõikasid need välja ja kleepisid uuele suuremale paberile päkapikkude keksurajana. Keksumäng prooviti ka ise kohe järele.

Vabariigi sünnipäeva ootel

Tegevused VAUS kevadel. Prüginädala raames toimus ka tualettpaberirullide taaskasutus. Vaata lähemalt pildigaleriist.